O co jde?

    V září 2012 odjíždím na deset měsíců do jedenapůlmilionového města Lubumbashi v Demokratické republice Kongo. Budu tam pracovat jako dobrovolnice v salesiánském středisku Bakanja centre, které se stará o chudé kluky, zejména ty, kteří žijí na ulici. Ve středisku je škola pro asi 300 kluků a zároveň tam asi 80 z nich bydlí na internátě. Jsou to ti, kteří se nemají kam vrátit - nejčastěji proto, že jsou sirotci, nebo je rodiče vyhnali z domova s obviněním z čarodějnictví, což je v Kongu hodně časté. Děti pak přichází do velkoměst s nadějí, že tam získají peníze a uživí se. To je ale hodně náročné, a protože v Kongu není téměř žádný sociální systém, péči o tyto děti ulice přebírají jiné organizace. Salesiáni Dona Bosca se svou sítí středisek pro chudé děti po celém městě patří k nejdůležitějším z nich.

    Kromě salesiánů samotných jezdí do středisek pracovat i dobrovolníci z celého světa. Už od roku 2005 tam česká salesiánská organizace Sadba (Salesiánská asociace Dona Bosca) vysílá české dobrovolnice, které se téměř bez přerušení střídají a pomáhají v Bakanja centre. Já letos vystřídám Ivetu, která tu strávila minulý rok, a Markétu, která se sem po roce vrátila na prázdniny.

    Na svou dobrovolnou službu jsem se chystala během roční přípravy organizované Sadbou, která mě sem také vysílá skrze projekt Cagliero. Můj pobyt umožnila kromě Sadby také celá řada dárců, kteří mě podpořili buď přímo nebo skrze projekt Adopce nablízko. Také díky nim mohu odjet na rok pomáhat jiným, protože náklady na dobrovolnou službu, ač je dobrovolná, jsou nečekaně vysoké. Moje služba tak není jen mou záležitostí, ale spojuje mě a děti, kterým budu pomáhat, také s dárci, kteří mou cestu podpořili, bývalými dobrovolnicemi, které už v Lubumbashi udělaly velký kus práce, s mými přáteli a rodinou, se Sadbou, která mě připravovala, i s dobrovolníky, kteří se do Konga vydají po mě. Všem, kteří mi moje dobrovolničení pomohli zrealizovat, chci opravdu moc poděkovat - ať už pomohli čímkoli, a ať už o nich vím, nebo ne.

    Budu se snažit co nejčastěji posílat dopisy, ve kterých vás všechny, které to zajímá, budu informovat o tom, jak se já a kluci v Bakanja máme. Budu taky moc ráda, když se budu dozvídat novinky od vás. Buď tady v návštěvní knize, nebo maily, případně dopisy na tuhle adresu (dopisy chodí přes Belgii): Alžběta Žáková, Missieprokuur Don Bosco, Lubumbashi - P. Eric Meert, Wespelaarsebaan 250, 3190 Boortmeerbeek, Belgique.

    Doufám, že budu pravidelně přispívat a že se sem budete chodit rádi dívat. Přeju pěkné počtení!